Norvégia eddig ötvennégy alkalommal vett részt a Dalfesztiválon. A norvég műsorsugárzó a Norsk rikskringkasting,alapító tagja volt 1950-ben, az Európai Műsorsugárzók Uniójának, és 1960-ban csatlakoztak a versenyhez.
Az 1970-es Eurovíziós Dalfesztivált a többi skandináv országgal, illetve Ausztriával és Portugáliával közösen bojkottálták, mert elégedetlenek voltak az előző évi négyes holtversennyel, de a következő versenyen már ismét részt vettek. A hetvenes években szinte minden második évben a táblázat legalján zártak. Az évek során rekord mennyiségű tizenegy alkalommal végeztek az utolsó helyen.
Első győzelmüket 1985-ben szerezték, melyet tíz évvel később követett a második. 1996-ban hazai pályán a második helyen végeztek, azonban a következő évben pont nélkül zártak.
Az 1993 és 2003 között érvényben lévő kieséses rendszer értelmében egyszer, a 2002-es versenyen nem vehettek részt az előző évi rossz eredmény miatt. A 2004-ben bevezetett elődöntők során kétszer, 2007-ben és 2011-ben estek ki az elődöntőben.
2009-ben megszerezték harmadik győzelmüket, a Fairytale című dal szinte minden lehetséges rekordot megdöntött. Így a 2010-es versenynek Oslo adott otthont.
Nyelvhasználat
Norvégia eddigi ötvennégy dalából harmincöt norvég nyelvű, tizenhét angol nyelvű, egy angol és francia kevert nyelvű, egy pedig angol és szuahéli kevert nyelvű volt.
A dalverseny első éveiben nem vonatkozott semmilyen szabályozás a nyelvhasználatra. 1966-tól az EBU bevezette azt a szabályt, hogy mindegyik dalt az adott ország egyik hivatalos nyelvén kell előadni, vagyis Norvégia indulóinak norvég nyelven. Ezt a szabályt 1973 és 1976 között rövid időre eltörölték. Ők ezalatt minden alkalommal egy angol nyelvű dallal neveztek. 1973-ban angol és francia kevert nyelvű dallal neveztek, mely emellett megpróbálta az összes részt vevő ország nyelvét megszólaltatni legalább egy szó erejéig. 1974-es daluk a dalverseny történetének első angol nyelvű dala volt, mely az utolsó helyen végzett.
Nemzeti döntő
Norvégia nemzeti döntője a Melodi Grand Prix, és 1991 kivételével mindig ennek segítségével választották ki indulójukat. Azokban az években, amikor Norvégia nem vett részt a nemzetközi versenyen, nem rendezték meg. 1991-ben a norvég tévé nemzeti döntő nélkül, belső kiválasztással jelölte ki a norvég indulót.
A kezdetekben jellemző volt, hogy a dalokat kétszer is előadták, és egy zsűri választotta ki a győztes dalt, és azt, hogy ki énekelje.
A hetvenes és nyolcvanas években meghatározó alakja volt a nemzeti döntőnek egy zenész házaspár, Jahn Teigen és Anita Skorgan. Együtt és külön-külön is többször képviselték hazájukat, emellett szinte minden évben részt vettek a norvég selejtezőn, Jahn Teigen utoljára 2005-ben.
Forrás
|